o sledge hokeji   pravidlá   súčasnosť   história    

Sledge hokej založili údajne v roku 1960 dvaja nadšenci vo Švédsku v rehabilitačnom centre. Túžba telesne postihnutých zahrať si hokej na naozajstnom ľade nebola nereálna.

Samozrejme sánky a hokejky od tých čias zaznamenali isté zmeny, ale podoba športu sa veľmi nezmenila. V roku 1981 bol založený prvý tím - vo Veľkej Británii. Nasledovali ho ďalšie v Kanade, USA, Estónsku, Japonsku atď.

Na paralympiáde sa sledge hokejisti predstavili prvý raz v roku 1994. V Lillehammeri zvíťazili Švédi. V Nagane 1998 sa radovali Nóri. V Salt Lake City vyhrali USA. Na paralympiáde v Turíne, kde Taliani vytvorili okolo sledge hokeja šialenstvo, ktoré v paralympijských športoch nemá obdobu, bola najúspešnejšia v nádhernom turnaji Kanada.

Na slovensku si prví telesne postihnutí športovci sadli na sánky v roku 2006. Pomerne dobre finančne a mediálne podporený projekt však skončil krachom.

Do roku 2007 hrával za ZAS Zlín Martin Krivoš. Bol to pravdepodobne prvý naozaj registrovaný slovenský sledgehokejista. Údajne hral veľmi dobre. Rozhodol sa však viac sa venovať lyžovaniu.

Podporujú nás:Peter Štít
Klub hokeja na sánkach Zbojníci
Na sihoti 1164/2
02601 Dolný Kubín
pstit@pstit.sk, 0948-017474
www.pstit.sk