o sledge hokeji   pravidlá   súčasnosť   história    

Najväčším rozdielom oproti ľadovému hokeju je výstroj a pohyb. Hráči sú upevnení v sánkach, ktoré sa kĺžu po ľade na dvoch rovnobežných nožoch, rovnakých, aké sú na bežných korčuliach. Čím sú nože ďalej od seba, tým sú síce sane stabilnejšie, ale menej obratné. Začiatočníkovi môže robiť ťažkosti už len udržať sa na saniach a nespadnúť.

Hráči majú v rukách dve krátke hokejky, ktoré slúžia na prácu s pukom, aj na posúvanie po ľade. Na opačnej strane hokejky ako čepeľ sú hroty. Okrem saní a hokejok je výstroj rovnaký ako pri hokeji, na hlave musí byť prilba s mriežkou ako u dorastencov.

Sledge hokej pozná takmer tie isté porušenia hry ako ľadový hokej. Postavenie mimo hry, zakázané uvoľnenie, hra v bránkovisku, dokonca takmer všetky fauly. Jeden faul oproti ľadovému hokeju je navyše, a to obávané 'téčko', kedy nabúrate do boka protihráča predkom sánok.

Zápas trvá 3x15 minút. V českej lige a na neoficiálnych turnajoch hráči, ktorí nehrajú, nesedia počas hry na striedačke, ale priamo na ľadovej ploche, na okraji stredného pásma, čo trochu spomaľuje hru. Ak sa totiž puk dotkne niektorého z hráčov 'na striedačke', píska sa. Hráči striedajú iba občas, tímy v českej lige majú tak 7-12 hráčov. V oficiálnych medzinárodných zápasoch sú striedačky mimo ľadu. Vstup na ľadovú plochu a mantinely sú upravené. Strieda sa častejšie.

V oficiálnych medzištátnych zápasoch môžu hrať iba telesne postihnutí. Telesné postihnutie posudzuje špeciálna komisia podľa stanovených pravidiel.

Národné zväzy upravujú pravidlá, za akých môžu v národných ligách nastúpiť zdraví hráči. V českej lige môžu zdraví nastúpiť iba v poli (nesmú byť brankármi) a môžu byť v jednom momente na ľade maximálne dvaja. Existujú však open turnaje, ktoré nemajú žiadne pravidlá týkajúce sa telesného postihnutia.

Podporujú nás:Peter Štít
Klub hokeja na sánkach Zbojníci
Na sihoti 1164/2
02601 Dolný Kubín
pstit@pstit.sk, 0948-017474
www.pstit.sk